A Tamási Evangélikus gyülekezet története

Tamási és környéke a török hódoltságot követoen az Esterházy család birtokába jutott s így döntöen katolikus települések jöttek létre. Tamásiban 1831 körül jelennek meg az elso evangélikus családok, akiket az elzavart ‘rácok’ helyére telepítenek be. Ezek a családok többségében Sárszentlorincrol érkeznek, s bár a pontos létszámukat nem tudjuk, de voltak annyian, hogy egy egész utcát betelepítsenek, mivel a szájhagyomány mai napig Tamási egyik utcáját evangélikus sorként emlegeti. A betelepültek sokáig igyekeztek megorizni vallási identitásukat, ezért Sárszentlorincrol, esetleg Tolnanémedibol házasodtak. A gyülekezet akkori nagyságára és anyagi erejére is jellemzo, hogy 1891-ben a piactér mellet a település központjában megvásároltak egy fogadót s az épületet imaházzá alakítják. A korabeli dokumentumokból az is kiderül, hogy a századforduló környékén reformátusok is tartoznak a gyülekezethez. A ‘két’ gyülekezet 1933-ban együtt emeltetett tornyot az imaházra, amit Baumgartner János tervei alapján Hóner Pál épít meg. A gyülekezet ekkor már saját –igaz csak egy tantermes- iskolát muködtet. A Tamási gyülekezetnek sokáig nem volt saját lelkésze, fíliakaént Nagyszokolyhoz tartozott. Saját anyakönyveink 1949-tol kezdodnek, ekkor küldik ki Tompa Zoltán segédlelkészt a missziói egyház megszervezésére. Ot 1953-1980-ig Stovicsek Gusztáv követi, majd megint sokáig nincs helyben lakó lelkésze a gyülekezetnek. 1996-tól Honthegyi Zsolt költözik a városba, s szolgál lelkészként 2009-ig, öt Csitári Boglárka Flóra követte.

Idoközben megváltozott a gyülekezet összetétele is a valamikori magyar ajkú Sárszentlorinci családok egy része elöregedett, kihalt, illetve a meginduló katolikus vegyes házasságok is sokakat elvittek a gyülekezetbol. A 70-es, 80-as években megindult eroteljes iparosítás a településen, sokakat vonz a városba, így több evangélikus család is beköltözik a környezo német ajkú evangélikus falvakból s most ok is jelentos számban találhatók gyülekezetünkben.

Sajnos manapság megint a munkahelyek hiánya jellemzi településünket, így a fiatalok elmennek, fogy a város s vele a gyülekezet létszáma is.

Eredménynek könyvelhetjük el, hogy egyre többen ismerik meg evangélikus gyülekezetünket, rendezvényeink s az ökumenikus mozgalomban játszott szerepünk miatt. Muködik a hitoktatás, s ifjúsági istentiszteleteket is tartunk.